Lody koronowskie na liście produktów tradycyjnych. Wyborne...

Lody koronowskie na liście produktów tradycyjnych. Wyborne już od 25 lat

Jarosław Jakubowski

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Ireneusz i Ilona Zmudziejewscy (w fartuchach) z córkami: Joanną i Agnieszką, które pomagają w firmie

Ireneusz i Ilona Zmudziejewscy (w fartuchach) z córkami: Joanną i Agnieszką, które pomagają w firmie ©Kamil Pik

Ilona i Ireneusz Zmudziejewscy z Koronowa od ćwierćwiecza wytwarzają lody, o których krążą już legendy. Ostatnio otrzymały prestiżowy certyfikat produktu tradycyjnego.
Ireneusz i Ilona Zmudziejewscy (w fartuchach) z córkami: Joanną i Agnieszką, które pomagają w firmie

Ireneusz i Ilona Zmudziejewscy (w fartuchach) z córkami: Joanną i Agnieszką, które pomagają w firmie ©Kamil Pik

Hasło „lody od Zmudziejewskiego” wywołuje pozytywne skojarzenia u starszych i młodszych mieszkańców Koronowa. Także przybywający nad Zalew Koronowski turyści przekonują się o ich niepowtarzalnych walorach smakowych. Przed okienkiem lodziarni przy ulicy Dworcowej 27 ustawiają się kolejki amatorów pysznej ochłody.
[break]
A zaczęło się w 1979 roku, kiedy ojciec pana Ireneusza zajął się wytwarzaniem lodów wedle własnej receptury. Po dziesięciu latach firmę odziedziczył Ireneusz, który wraz z żoną Iloną prowadzi ją z powodzeniem do dziś.

Potwierdzeniem wysokiej jakości lodów koronowskich było wpisanie ich niedawno na Listę Produktów Tradycyjnych. Takie wyroby muszą być wytwarzane od co najmniej 25 lat zgodnie z tradycyjną recepturą i z wykorzystaniem lokalnych, naturalnych surowców.

Na prestiżowej liście znalazły się lody koronowskie o smakach: waniliowym, truskawkowym, porzeczkowym i czekoladowym. W czym tkwi tajemnica sukcesu?- Nie ma żadnej tajemnicy - odpowiada skromnie Ireneusz Zmudziejewski. - Wykorzystujemy do wyrobu lodów tę samą maszynę, którą miał mój ojciec, opracowaną przez niego recepturę i wyłącznie naturalne składniki: mleko, jaja, cukier, owoce, kakao. Żadnych konserwantów, barwników i polepszaczy smaku. Właśnie dlatego nasze lody różnią się smakiem od wielu innych dostępnych na rynku - dodaje koronowski przedsiębiorca.

Poza czterema tradycyjnymi u państwa Zmudziejewskich można skosztować lodów śmietankowych, cappuccino, orzechowych, toffi i pistacjowych. Są one produkowane z zastosowaniem innej technologii.

Co daje certyfikat produktu tradycyjnego? - Mamy nadzieję, że więcej osób dowie się o naszej lodziarni i zechce ją odwiedzić. Urząd Marszałkowski przysyła nam zaproszenia na różne imprezy, choć nie na wszystkie jesteśmy w stanie dotrzeć ze względu na koszty. Pojawiła się też propozycja otwarcia punktu sprzedaży w Poznaniu - mówi Ireneusz Zmudziejewski.

W najbliższym czasie lody koronowskie pojawią się jednak również poza Koronowem - na początku sierpnia na Święcie Smaku w Poznaniu, potem na Festiwalu Smaku w Grucznie oraz we wrześniu na Święcie Śliwki w Strzelcach Górnych.
Kompletowanie dokumentów, potrzebnych do wpisu na listę, zabrało państwu Zmudziejewskim dwa lata. - Bardzo pomogła nam pani Elżbieta Sobolewska z Urzędu Marszałkowskiego - zaznacza pan Ireneusz.

Wnioski o wpisanie na listę składa się w Urzędzie Marszałkowskim, następnie są kierowane do zaopiniowania przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego, a po uzyskaniu pozytywnej oceny, trafiają do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

przytakujacy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Brawo , Brawo wszystkiego naj......za te lody i ze jesteście....

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

BP (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Czekamy na te wspaniałe lody w Bydgoszczy


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Olo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Lody do Bydgoszczy super

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Nie przegap

Wideo