Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrowersje wokół reformy szkół w Fordonie i na Bartodziejach

Małgorzata Pieczyńska
Na spotkanie w SP nr 65 przybyło ponad 200 osób, w tym wielu rodziców. To dowód jak ważny to dla nich temat.
Na spotkanie w SP nr 65 przybyło ponad 200 osób, w tym wielu rodziców. To dowód jak ważny to dla nich temat. Dariusz Bloch
Dziś na sesji radni podejmą decyzję w sprawie nowego ustroju szkolnego w mieście. Projekt sieci szkół przygotowany przez ratusz poparła niedawno Komisja Edukacji. Największe emocje towarzyszą wdrażaniu reformy w Fordonie i na Bartodziejach.

Rada pedagogiczna Gimnazjum nr 9 na Bartodziejach zrezygnowała z walki o utworzenie w ich szkole podstawówki. Broni nie składa za to ZS nr 35 na Bajce, w którym mieszczą się Gimnazjum nr 3 i XIII LO. Dziś decyzję w sprawie nowej sieci szkół podejmą na sesji radni.

Wdrażaniu reformy oświaty na Bartodziejach i w Fordonie od początku towarzyszą ogromne emocje. Gimnazjum nr 9 przy ul. Gajowej początkowo miało być włączone do SP nr 14, ale po konsultacjach wiceprezydent Iwona Waszkiewicz przedstawiła jeszcze jedną propozycję włączenia tej szkoły do Zespołu Szkół Handlowych. Nauczyciele walczyli jednak o małą podstawówkę. W poniedziałek nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji. Na spotkaniu w SP nr 32 Wojciech Murawski, dyrektor Gimnazjum nr 9, poinformował o decyzji rady pedagogicznej. - Rezygnujemy z naszego pomysłu - mówi. Dlaczego? Odpowiada: - Proszę mi wybaczyć, ale nie chcę już komentować niczego w mediach.

Czytaj także: Bydgoskie uczelnie ze słabą oceną w internecie

Z walki nie rezygnuje natomiast ZS nr 35 przy ul. Gawędy. Społeczność tej szkoły wystosowała nawet list otwarty do fordońskiego radnego Lecha Zagłoby-Zyglera, który podczas posiedzenia Komisji Edukacji głosował za przyjęciem projektu ratusza. Padają w nim ostre słowa. „Nie potrafi Pan zadbać o dobro mieszkańców os. Bajka. Fordon to również to osiedle, a nie tylko SP nr 65... Jak szybko z przyjaciela szkoły stał się Pan jej wrogiem”. Radny odpiera zarzuty: - Nie rozumiem takiej postawy. Nie podważam dokonań tej szkoły, ale muszę patrzeć przez pryzmat całej dzielnicy.
Dziś na sesji decyzję w sprawie nowej sieci szkół podejmą radni.

ZS nr 35 przy ul. Gawędy, w którym mieszczą się Gimnazjum nr 3 i XIII LO, walczy o utworzenie tam podstawówki. Społeczność szkolna wystosowała nawet list otwarty do fordońskiego radnego Lecha Zagłoby-Zyglera, który w ub. tygodniu na Komisji Edukacji podczas głosowania poparł projekt ratusza. Padają w nim mocne słowa.

Quiz: czy znasz Ucho Prezesa?

„Jak szybko z przyjaciela szkoły stał się Pan jej wrogiem. Mieliśmy nadzieję, że pozostanie Pan przynajmniej obiektywny i bezstronny... Jak to jest, że jako radny - wybrany między innymi głosami naszej społeczności szkolnej, nie potrafi Pan zadbać o dobro mieszkańców os. Bajka? Fordon - to również to osiedle, a nie tylko Szkoła Podstawowa nr 65! To jest ewenement, że radny, który podjął się swoistej służby dla społeczeństwa występuje jako głos za zniszczeniem szkoły, z którą przez wiele lat współpracował, którą odwiedzał i doceniał… Wtedy warto było !… Liczyły się nasze głosy? Teraz… na spotkaniu, które miało być miejscem otwartych konsultacji zamiast merytorycznej wypowiedzi na temat, ograniczył się Pan do sarkastycznego przekazu wyrwanych z kontekstu zdań, z posiedzenia Komisji Edukacji. Wszystko po to, aby podgrzewać emocje, wzbudzać wrogość i eskalować konflikt.” - napisano w liście.

Radny Lech Zagłoba-Zygler zaskoczony

Radny odpiera zarzuty. - Nie rozumiem, skąd ta wrogość wobec mnie - mówi Lech Zagłoba -Zygler. - Jestem radnym miejskim z Fordonu, ale podejmując decyzję muszę patrzeć przez pryzmat całej dzielnicy. Oskarża się mnie, że niszczę szkołę. Przecież to nie ja i samorząd bydgoski byliśmy autorami tej reformy, tylko rządzący. Rozwiązania ratusza uznałem za sensowne, racjonalne i zgodne z potrzebami większości mieszkańców dzielnicy. XIII LO pozostanie przy ul. Gawędy. Poza tym rodzice z osiedla Bajka będą mieli możliwość wyboru, w którym budynku od września br. ich pociechy rozpoczną naukę w klasie I. Zgodnie z projektem ratusza, osiedle Bajka pozostanie bowiem w obwodzie SP nr 65, a przy ul. Gawędy będzie mieściła się jej filia. Jeśli będzie zainteresowanie rodziców, to zgodnie z wytycznymi miasta, może tu być podstawówka.

Za utworzeniem podstawówki w ZS nr 35 jest nie tylko społeczność tej szkoły, ale też rodzice dzieci niepełnosprawnych. - Moja córka uczęszcza jeszcze do przedszkola integracyjnego na Bajce - mówi Ewa Bratek. - Za rok pójdzie do I klasy. Dopiero w poniedziałek na spotkaniu w ZS nr 35 dowiedziałam się, że nie ma tu być podstawówki. Nie wyobrażam sobie, aby moje dziecko trafiło do takiego molocha jak SP nr 65. ZS nr 35 jest położony w pobliżu naszego przedszkola integracyjnego. Dzieci znają tę okolicę. W szkole tej są nauczyciele wykwalifikowani do pracy z uczniami niepełnosprawnymi. W ZS nr 35 jest też poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Czy ratusz w ogóle pomyślał o takich dzieciach jak moje?!

Przeczytaj też: Będą grać i licytować dla Kasi Przygody, która zapadła w śpiączkę po cesarskim cięciu

Gimnazjum nr 9 na Bartodziejach rezygnuje z walki

Nie tylko w Fordonie wdrażaniu reformy oświaty towarzyszą ogromne emocje. Sporo zamieszania jest też wokół Gimnazjum nr 9 na Bartodziejach. Początkowo miało być ono włączone do SP nr 14, ale po konsultacjach w szkołach wiceprezydent Iwona Waszkiewicz przedstawiła jeszcze jedną propozycję rozwiązania problemu - włączenie szkoły do Zespołu Szkół Handlowych, który od września 2018 r. miałby mieć siedzibę w budynku przy ul. Gajowej. To pozwoliłoby utrzymać więcej etatów nauczycieli gimnazjum i lepiej wykorzystać bazę, którą dysponuje szkoła, zwłaszcza studio nagrań. Można by uruchomić klasę kształcąca np. w zawodzie technik obróbki dźwięku. Jednak społeczność Gimnazjum nr 9 walczyła o utworzenie małej podstawówki po wygaszeniu ich szkoły. W poniedziałek nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji.

„Bóg w dom” Katarzyny Szyngiery. Premiera w Teatrze Polskim ...

- Rada Pedagogiczna naszego gimnazjum postanowiła, że rezygnujemy z tego pomysłu - mówi Wojciech Murawski, dyrektor szkoły. Zarówno on jak i nauczyciele nie chcą jednak wyjawić powodów zmiany stanowiska. - Jesteśmy już zmęczeni całą tą sytuacją - mówią tylko zgodnie.

W Bydgoszczy będą trzy nowe podstawówki

W Bydgoszczy reforma oświaty dotknie 37 tys. uczniów i ponad 4,5 tys. nauczycieli. Ponad 50 proc. podstawówek zmieni lub będzie miała nowy obwód. Ratusz postanowił nie likwidować gimnazjów, lecz przekształcać je w 8-letnie szkoły podstawowe lub włączać do istniejących już szkół. Od września mają powstać też 3 nowe podstawówki. Gimnazjum nr 5 przy ul. Berlinga 17 przekształci się w SP nr 70, Gimnazjum nr 23 ( ul. Czackiego) w SP nr 72, a Gimnazjum nr 54 Mistrzostwa Sportowego (ul. Berlinga 13) w SP nr 71 Mistrzostwa Sportowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!