Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej ze szlakiem TeH2O w Bydgoszczy

JP
Bartłomiej Wodyński stworzył Muzeum Farmacji w Aptece „Pod Łabędziem”, będące wśród 15 obiektów szlaku TeH2O
Bartłomiej Wodyński stworzył Muzeum Farmacji w Aptece „Pod Łabędziem”, będące wśród 15 obiektów szlaku TeH2O Tomasz Czachorowski
Plany przeniesienia Fabryki Obrabiarek do Drewna oraz niepewny los Muzeum Farmacji każą się zastanowić, co dalej ze szlakiem TeH2O.

Szlak TeH2O to tematyczna ścieżka łącząca piętnaście bydgoskich miejsc związanych z wodą, przemysłem i rzemiosłem. Powstał w 2012 roku w ramach międzynarodowego projektu SHIFT-X współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Na szlaku znajdują się, m.in., Kanał Bydgoski, Wyspa Młyńska, Wieża Ciśnień, Muzeum Farmacji i Fabryka Obrabiarek do Drewna. I właśnie z tymi dwoma ostatnimi obiektami jest teraz problem. Jaki?

FOD zawarła porozumienie z Polskim Holdingiem Nieruchomości. Jeśli zamierzenia dojdą do skutku, Fabryka Obrabiarek do Drewna z ul. Nakielskiej wyprowadzi się na działkę w podbydgoskich Niwach. A to oznacza, że ze szlaku TeH2O zniknie jeden z największych i najciekawszych obiektów.

Zobacz również:

Stare zdjęcia Bydgoszczy. Popatrzcie, jak się zmienia nasze miasto. To samo miejsce, dwie różne fotografie, które dzieli wiele dekad.

Bydgoszcz na starych fotografiach. To samo miejsce dawniej i...

- Wiem, że sytuacja nie jest na razie przesądzona, został już jednak podpisany list intencyjny w tej sprawie, boję się więc, że powinniśmy zacząć mówić o FOD jako części szlaku w czasie przeszłym - mówi Piotr Drozdowski, koordynator barki Lemara, jednego z obiektów na szlaku. - To wyjątkowa, najstarsza tego typu fabryka w Polsce. To historie osób, które pracują tam od dziesięcioleci i niesamowity industrialny klimat. Szkoda, że zniknie z listy obiektów na szlaku.

Podobna obawa pojawiła się niedawno w związku z Muzeum Farmacji, prowadzonym przez Bartłomieja Wodyńskiego w Aptece „Pod Łabędziem” przy Gdańskiej. Apteka może zostać zlikwidowana, a wówczas i muzeum może zniknąć. Muzeum w sposób unikatowy dokumentuje historię polskiej farmacji. Krakowscy eksperci rynku sztuki i antyków - Katarzyna Sosenko i Marek Sosenko - w swojej opinii na temat wartości zbiorów muzeum piszą: Kolekcja Muzeum Farmacji w Aptece „Pod Łabędziem” w Bydgoszczy jest jedną z najciekawszych i najbardziej osobliwych w Polsce, jeśli chodzi o ilość, a także różnorodność eksponatów.

Jesteśmy zainteresowani rozwojem szlaku i jego promocją. To ważny element tożsamości kulturowej miasta.

Miasto twierdzi, że chce przejąć zbiory. Pytanie tylko dokąd mogłoby je przenieść.

- Analizujemy propozycje lokalowe, które mogłyby zostać przekazane w zamian za zbiory z kolekcji pana Wodyńskiego - mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Rafała Bruskiego. - Jesteśmy w trakcie wewnętrznych ustaleń.

- Zawsze można przenieść eksponaty do innego miejsca - komentuje Drozdowski. - To jednak nie będzie to samo. Muzeum straci charakter, energię. Bo jakie inne miejsce będzie tak zgodne z duchem tych zbiorów, jak zabytkowa apteka?

Zobacz również:

Spacer po dawnej Bydgoszczy - Gdańska [zdjęcia]

To wszystko rodzi pytanie, co dalej ze szlakiem TeH2O? Ratusz uspokaja. - Od 2016 roku prowadzone są rozmowy na temat włączania nowych obiektów do szlaku - informuje Stachowiak. - Zainteresowanych jest kilka bydgoskich podmiotów. W ciągu pół roku sytuacja się wyjaśni. Na razie prowadzone są negocjacje, ponieważ warunkiem włączenia jest, m.in., oferta edukacyjna. Jesteśmy zainteresowani rozwojem szlaku i jego promocją. To ważny element tożsamości kulturowej miasta, wyróżniający Bydgoszcz na tle innych miast - dodaje Stachowiak.

Tylko czy ta promocja jest w tej chwili wystarczająca? O to, czy wiedzą, czym jest bydgoski szlak TeH2O zapytaliśmy kilkunastu bydgoszczan w różnym wieku. Połowa z nich nie miała pojęcia, o co chodzi. Ale zadeklarowała też, że teraz na pewno się dowie.

Do tematu wrócimy.

Polub "Express" na Facebooku

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera