MKTG SR - pasek na kartach artykułów

47 lat temu wykonano wyrok śmierci na Krzysztofie K., zabójcy na tle seksualnym [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 27 MAJA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 27 maja w Bydgoszczy.
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 27 maja w Bydgoszczy. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 27 maja. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 27.05 w Bydgoszczy.

1642: w Bydgoszczy zmarł Paweł z Łęczycy, bernardyn, gwardian, kustosz i egzorcysta, więziony w Moskwie po zamordowaniu Dymitra Samozwańca, autor licznych ksiąg, w tym pierwszej napisanej po polsku geografii świata. W latach 1623-25 był gwardianem zakonu bernardynów w Bydgoszczy, potem opuścił miasto, ale pod koniec życia osiadł ponownie w Bydgoszczy

1649: odbyło się poświęcenie przez archidiakona warszawskiego kościoła jezuitów na Starym Rynku w Bydgoszczy. Budowa obiektu dobiegła końca kilka miesięcy wcześniej pod okiem muratora brata Wojciecha Przybyłkiewicza, który do Bydgoszczy przybył w 1644 roku.

1684: podskarbi Marcin Zamoyski podpisał kontrakt dzierżawny na mennicę bydgoską z kasztelanem brzesko-kujawskim Spytkiem Pstrokońskim na okres od 1 października 1684 do 30 września 1685, jednak 16 lutego 1685 uchwałą Sejmu mennice koronne, w tym bydgoska, zostały ponownie zamknięte.

1958: w godzinach wieczornych nad Bydgoszcz przybyła ogromna chmara motyli bielinka kapustnika. Motyle przez dwa dni przemieszczały się ze wschodu na zachód.

1963: uruchomiona została druga w Bydgoszczy (pierwsza działała przy kościele Klarysek) sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ówczesnej Al. 1 Maja z ulicami Krasińskiego i Śniadeckich.

1967: rozpoczęto budowę pierwszego odcinka miejskiej sieci ciepłowniczej w związku ze zbliżającym się oddaniem do użytku budowanej od roku nowej elektrociepłowni. Pierwsze nitki rurociągu prowadzić miały od ulicy Chemicznej do Nowotoruńskiej.

1973: statek rzeczny „Ondyna” wypełniony pasażerami, utknął na Wiśle na mieliźnie 8 km od Torunia. Pasażerowie, uwięzieni na pokładzie, spędzili całą noc. Sprowadzony na pomoc pchacz przystąpił do działania i zepchnął „Ondynę” z mielizny dopiero następnego dnia rano.

1974: w więzieniu w Warszawie został wykonany wyrok śmierci na Krzysztofie K., zabójcy na tle seksualnym 25-letniej Krystyny P. na podwórzu posesji przy ul. Stromej w Bydgoszczy. Zbrodnia miała miejsce 25 stycznia 1973 roku.

1990: miały miejsce pierwsze wolne wybory do samorządu miasta w demokratycznej na powrót Polsce. Do urn poszło ledwie 40 proc. bydgoszczan. W 55-osobowej radzie miejskiej znalazło się 26 reprezentantów Komitetu Obywatelskiego i 21 „Solidarności”. Z pozostałych ośmiu miejsc połowa przypadła ugrupowaniu „Opozycja Demokratyczna”, pod którą ukryli się m.in. działacze SdRP.

1992: nastąpiło otwarcie w pawilonie na terenie obecnego Szpitala Miejskiego nr 2 oddziału stacjonarnego bydgoskiego hospicjum działającego przy parafii pw. św. Polskich Braci Męczenników. Opieką objętych zostało 42 chorych na raka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego pszczoły są ważne?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera