112
Zatrzymano 21 osób. Srebro i złoto na lewo: oszustwo na 36...

Zatrzymano 21 osób. Srebro i złoto na lewo: oszustwo na 36 mln zł

Zdjęcie autora materiału

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Zatrzymano 21 osób. Srebro i złoto na lewo: oszustwo na 36 mln zł

©Thinkstock

Zatrzymano 21 osób podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy i oszustwa podatkowe w wewnątrzwspólnotowym obrocie metalami szlachetnymi, głównie złotem i srebrem
Zatrzymano 21 osób. Srebro i złoto na lewo: oszustwo na 36 mln zł

©Thinkstock

Straty Skarbu Państwa w wyniku wyłudzonego podatku VAT szacowane są na ponad 36 milionów złotych. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z policjantami Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Bydgoszczy sprawę tę przeprowadzili przy współudziale Urzędów Kontroli Skarbowej z Katowic i Bydgoszczy, jak również w porozumieniu z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

Policjanci ustalili skład osobowy zorganizowanej grupy przestępczej oraz firmy, które uczestniczyły w przeprowadzaniu pozornych transakcji handlowych tzw. „karuzeli podatkowej” metalami szlachetnymi w celu wyłudzania podatku VAT.

Funkcjonariusze ustalili, że firmy dokumentowały fikcyjny, wewnątrzwspólnotowy obrót gospodarczy. Następnie składały stosowne deklaracje w Urzędach Skarbowych, wyłudzając w ten sposób od Skarbu Państwa wielomilionowe zwroty podatku VAT.

Korzyści pochodzące z przestępstw legalizowano w wyniku transakcji handlowych z wykorzystaniem kont bankowych. Dla ukrycia przestępczego działania podmioty gospodarcze uczestniczące w tym procederze korzystały z pomocy wyspecjalizowanych biur rachunkowych i doradców podatkowych. Z kolei firmy, które wprowadzały do obrotu metale szlachetne zarejestrowane były na osoby, tzw. „słupy”.

W wyniku przeprowadzonych wspólnych działań przez policjantów CBŚP, KWP w Bydgoszczy oraz inspektorów UKS z Bydgoszczy i Katowic na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zatrzymano łącznie 21 osób. Przeprowadzono także ponad 50 przeszukań miejsc związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, biur rachunkowych oraz miejsc, w których mogły znajdować się dowody rzeczowe.

Zatrzymani mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego usłyszeli szereg zarzutów. Między innymi: działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i wyłudzenia podatku VAT na kwotę ponad 36 mln złotych. 7 zatrzymanych tymczasowo aresztowano, wobec 14 zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym: policyjne dozory, poręczenia majątkowe i zakazy opuszczania kraju.

W wyniku współpracy z urzędami kontroli skarbowej, urzędami skarbowymi i Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej zablokowano wypłaty nienależnego zwrotu podatku VAT na kwotę około 2,6 mln złotych. Zablokowano także środki na kontach firmowych w kwocie 360 tys. złotych i 43 tys. EURO. Zajęto gotówkę w kwocie około 750 tys. złotych i 1500 EUR oraz wyroby jubilerskie o wartości około 2 mln złotych. U podejrzanych zabezpieczono także mienie na łączną kwotę ok. 5 mln złotych.
Te wymierne zabezpieczenia mienia o niebagatelnej wartości w przestępczości gospodarczej są szczególnie istotne. Zwłaszcza, że pochodzą najczęściej z nielegalnych źródeł, a co ważniejsze majątek pozostawiony w zasięgu podejrzanych może w przyszłości pozwolić na odbudowę nielegalnego procederu.

Sprawa ta ma charakter rozwojowy. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach nadzorująca to śledztwo, nie wyklucza dalszych zatrzymań. Za przestępczy proceder grozi kara do 15 lat więzienia.

Czytaj także

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  propaganda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Smiech na sali a KADAFi nadal Śmieje sie z sądu i prokuratury

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  BuBu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  A ktoś wie ktorych doradców i biur to dotyczy? Żeby się nie okazało że mój księgowy już siedzi? ;)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nie przegap

  Największe wygrane w LOTTO [Bydgoszcz, Toruń, Barcin...]

  Największe wygrane w LOTTO [Bydgoszcz, Toruń, Barcin...]

  Bydgoszcz. To samo miejsce dawniej i dziś [cz. III]

  Bydgoszcz. To samo miejsce dawniej i dziś [cz. III]

  Tylko w Orange ! Unia Europejska tanio jak w kraju. (materiał informacyjny Orange)

  Tylko w Orange ! Unia Europejska tanio jak w kraju. (materiał informacyjny Orange)

  Jak grillować? Te trzy zasady to podstawa sukcesu

  Jak grillować? Te trzy zasady to podstawa sukcesu

  Gry